Podróżowanie z psem – najważniejsze informacje

Psy są zwierzętami, z którymi można podróżować praktycznie dowolnym środkiem transportu. Można więc jeździć z nimi samochodem, pływać promem czy też latać samolotem. Wielu ludzi w związku z tym decyduje się na zabieranie swoich podopiecznych w różne zakątki kraju, a nawet całego świata. Oczywiście istotną sprawą jest odpowiednie przygotowanie się do podróży z czworonożnym przyjacielem. Warto pamiętać, że podróż różnymi środkami lokomocji nie jest sprawą naturalną dla psa i może on odczuwać silny lęk. Warto więc stopniowo przygotowywać zwierzę do podróży.

Podróż autem razem z psem

Na początku psa należy przyzwyczaić do jazdy samochodem w ramach krótkich, kilkuminutowych wyjazdów. Później czas przejażdżek można stopniowo wydłużać. Pies oswoi się ze środkiem lokomocji. Dodatkowo można dać zwierzęciu jego ulubione zabawki, aby zmniejszyć poziom stresu. W przypadku dużych aut, można przystosować bagażnik do przewożenia psa umieszczając w nim legowisko. Jeśli pies się boi lub denerwuje, należy go pogłaskać i mówić do niego delikatnym tonem. Dzięki temu zmniejszy się jego poziom stresu.

Podróż samolotem

Jest to najtrudniejsza z możliwych sytuacji, ponieważ pies musi cały czas znajdować się w klatce na osobnym pokładzie z dostępem do wody i jedzenia. Psy, które nie są przyzwyczajone do jakiegokolwiek transportu lub zwierzęta lękliwe nie powinny latać samolotem, tym bardziej, że przez cały czas podróży nie będą miały kontaktu ze swoim właścicielem. Jeśli jednak nie mamy innego wyjścia, wówczas należy przyzwyczaić psa do samotności i do innych środków transportu, aby wylot nie był dla niego zbyt dużym szokiem.

Rejs promem z psem

Psy mogą również podróżować promami i nie jest konieczne umieszczanie ich w klatkach. Promy posiadają bowiem specjalne kabiny przystosowane do psów, jednak konieczne jest, aby posiadały one smycz i kaganiec. Wielu przewoźników umożliwia wnoszenie na pokład ulubionych zabawek czy też legowisk.

Psy w większości przypadków prędzej czy później przyzwyczajają się do środków transportu. Jeśli jednak pomimo wielu prób, lot samolotem, rejs promem czy jazda autem powodują silny stres, wówczas jedynym rozwiązaniem jest znalezienie psu opieki na czas wyjazdu.

Dodaj komentarz